استاندارد مدیریت دانش ISO 30401

استاندارد مدیریت دانش ISO 30401

تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۰۴ ساعت : ۱۱:۲۴:۱۲
نیت از این استاندارد برای مدیریت دانش، حمایت از سازمانها برای توسعه سامانه مدیریتی که به طورمؤثرایجاد ارزش از دانش را قادر میسازد، هست.

 نیت از این استاندارد برای مدیریت دانش، حمایت از سازمانها برای توسعه سامانه مدیریتی که به طورمؤثرایجاد ارزش از دانش را قادر میسازد، هست.

 مدیریت دانش (KM)نظمی است که بر راهکارهایی که سازمانها دانش را ایجاد و استفاده میکنند، متمرکزشده است. مدیریت دانش تعریف منحصربه فرد پذیرفته شده و استانداردهای جهانی پیش از این مجموعه نداشته است. پیش روی مدیریت دانش موفق تعداد قابل توجهی از موانع که همچنان نیازمند رفع میباشند، از قبیل اختلاط های متعدد با نظم های دیگر شامل مدیریت اطلاعات، برداشتهای نادرست همه گیر در خصوص نحوه اجرای مدیریت دانش از قبیل تصور اینکه خرید فناوری به تنهایی برای ایجاد ارزش افزوده مدیریت دانش کافی میباشد، وجود دارندهر سازمانی راه حل مدیریت دانش خودش را که بازتابی از نیازها و موقعیت ویژه اش هست را طراحی خواهد کرد.

 

محتوای این استاندارد در پی استقرار مفاهیم اصول مدیریت دانش میباشد :

سرفصلبه عنوان راهنمای سازمانهایی که هدفشان صلاحیت بخشی بهینه سازی ارزش دانش سازمانی میباشد.

سرفصلمبنایی برای ارزیابی و تشخیص سازمانهای صالحیت دار توسط هسته های ممیزی


 

 مدیریت دانش به دلایل زیر حائز اهمیت است:

سرفصلهدف کار تولید نتایج باارزش میباشد. نتایج باارزش از دانش کاربردی نشأت میگیرند. دانش سازمانی در حال تبدیل شدن به یک تمیز دهنده کلیدی برای اثربخشی، همکاری فزایند و رقابت هست.

سرفصلکار دانشی در بسیاری از جوامع به طور فزاینده ای نقش معنی داری در حال کسب کردن است. بسیاری  از اقتصادها در آرزوی تبدیل شدن به اقتصاد دانشی هستند، اقتصادی که درآن منبع اصلی ثروت نه کارگر دستی بلکه کارگر ذهنی  میباشد. در این مفهوم، دانش به دارایی هسته ای سازمان تبدیل میشود.  دانش سازمان ها را قادر به گرفتن تصمیمات مؤثر و اقدامات مؤثر میکند و حتی ممکن است به یک کالای قابل عرضه به بازار به نوع خود باشد.

سرفصل افزایش دسترسی به دانش، توسعه افراد در سازمان را از طریق تسهیل دسترسی به دانش سایر افراد پشتیبانی میکند

سرفصلسازمانها بیشتر از این به انتشار طبیعی دانش برای حفظ خود در مقابل تغییرات سریع نمیتوانند اتکا کنند. در مقابل دانش باید آگاهانه ایجاد، به کار برده شده و سریعتراز نرخ تغییرات مجدد استفاده شودچابک بودن و سرعت یادگیری در حال تبدیل شدن به منبع ارزش در حال افزایش و مزیت رقابتی میباشد.

سرفصلسازمانهای پراکنده که فعالیت مشابهی انجام داده و خدمات یکسانی را در مکانهای مختلف ارائه میکنند میتوانند مزیتهای شگرفی از طریق به اشتراک گذاری اقدامات و درسهای آموخته در چارچوب های سازمانی به دست آورند.

سرفصلفرسودگی نیروی انسانی در جامعه متحرک امروزی مفاهیمی برای مدیریت دانش دارد. در بسیاری از سازمانها، دانش حیاتی در مغز متخصصان نگهداری میشود که با ریسک از دست رفتن با ترک آنها روبرو میباشد. درحالیکه سازمانهای دیگر نیروهای جدیدی که گاهی بسیار باهوش هستند دارند ولی فاقد دانشی هستند که نیروهای باتجربه در طول زمان ساخته اند، میباشندبسیاری از سازمانها متوجه شده اندکه دانش سازمان، دارایی است که نیازمند مدیریت مشابه دیگر دارایی ها میباشد (با حفظ ویژگی ناملموس بودن دانش در مغز)؛ دانش نیازمند هست توسعه یابد، نگهداری شود، به اشتراک گذاشته شود، تعدیل گردیده و به کار برده شود به نحوی که نیروها در همه مکانها و در تمام سنین  بتوانند تصمیمات مؤثر و اقدامات هماهنگ بر پایه تجربه گذشته و درک های جدید به سمت آینده بگیرند.

 

مدیریت دانش رهیافتی جامع برای بهبود یادگیری و اثربخشی از طریق بهینه سازی استفاده از دانش به منظور خلق و ایجاد ارزش برای سازمان است. مدیریت دانش همچنین نیازمند تلفیق در سایر عملیات سازمان میباشد، اطمینان ایجاد شود که فرد خودش به عنوان خالق ومصرف کننده دانش در مدیریت دانش مشارکت میکند.

  

 

برای  مشاوره و اجرای سیستم ایزو با کارشناسان فنی مهندسی ثریا تماس بگیرید .

اکانت ویژه ایزو ثریا

اکانت ویژه ایزو ثریا با عضویت ویژه به فایل های مخصوص اعضای ویژه دسترسی خواهید داشت و می توانید آنها را بدون محدودیت دانلود نمایید . با عضویت ویژه یک قدم از دیگران جلوتر خواهید بود .
اطلاعات بیشتر

ایزوثریا مقالات خدمات آموزشی
سیستم مدیریت کیفیت
مدیریت ایمنی و بهداشت
صنایع غذایی و زیست محیطی
عمومی سیستم مدیریت
مهندسی کیفیت
دوره های فنی و حرفه ای
محصولات محصولات دانلودی مشاوره سیستم های مدیریت چگونه ایزو 9001 خود را نگهداری کنیم ؟ نحوه آمادگی سازمان ها برای ممیزی ISO سیستم مدیریت بقای کسب و کار ISO22301:2012 استاندارد مدیریت دانش ISO 30401 سیستم های زیست محیطی در مدارس سيستم مديريت ايمني مواد غذايي انگلستان BRC روش خوب بهداشتی GHP فرایندهای مدیریت خدمات غذایی در بیمارستانهای کشور استاندارد تخصصی مدیریت ریسک براساس ISO31000 ISO 10015: سیتم مدیریت موثر فرآیند آموزش استاندارد بین المللی ایزو IWA1 سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001:2015 ایزو ١٠٦٦٨ :استاندارد ارزش گذاری برند سیستم مدیریت محیط زیست ایزو 14001 سیستم مدیریت یکپارچه ایزو ١٣٤٨٥: سیستم مدیریت کیفیت – تجهیزات پزشکی استاندارد غذای حلال تحلیل خطر و کنترل نقاط بحرانی (HACCP) سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی  ایزو 10002 رضایت مشتری، مدیریت شکایات ایزو ٢٢٠٠٠ سیستم مدیریت ایمنی غذا استاندارد مدیریت کیفیت آزمایشگاهی ISO17025 لینک های ضروری صفحه نخست ثبت نام ورود به حساب کاربری

لطفا ابتدا به حساب کاربری خود وارد شوید.