سیستم های زیست محیطی در مدارس

سیستم های زیست محیطی در مدارس

تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۰۴ ساعت : ۱۱:۲۴:۳۷
مدارس زیست محیطی یا ECO-School، با هدف بالا بردن سطح آگاهی دانش آموزان از مسائل مربوط به توسعه پایدار و محیط زیست می باشد که از طریق مطالعه در کلاس مدرسه و اقدام در جامعه عملی می‌گردد.

مدارس زیست محیطی یا ECO-School، با هدف بالا بردن سطح آگاهی دانش آموزان از مسائل مربوط به توسعه پایدار و محیط زیست می باشد که از طریق مطالعه در کلاس مدرسه و اقدام در جامعه عملی می‌گردد.

 

هدف

هدف این استاندارد، ایجاد روحیه مشارکتی در دانش آموزان است تا کودکان و نوجوانان را تشویق کند یک نقش فعال زیست محیطی را برای مدرسه و در مقیاس بزرگتر برای جامعه ایفا نمایند.

 

برنامه مدارس زیست محیطی بر اساس استاندارد ISO1400 است که هدف اصلي از پياده سازي و استقرار آن، توجه ويژه مدرسه به رعايت الزامات زيست محيطي مي‌باشد. در ساليان اخير با توجه به آلودگی منابع محیط زیست و بروز مشکلات، فعاليتهاي زیست محیطی مورد توجه جدي نهادها و سازمانهاي ملی و بين المللي قرار گرفته است و بخش‌های داراي اين استاندارد علاوه بر مزيت هماهنگي با قوانين ملي و بين المللي از مزاياي رقابتي بهتری نیز برخوردار مي‌باشند.

استاندارد مدارس زیست محیطی دارای هفت گام می‌باشد که  هر مدرسه‌ای می تواند آن را اتخاذ کند و دانش آموزان نقش اصلی را در آن بازی می کنند. هفت مرحله اجرایی توسعه پایدار زیستی در مدرسه عبارتند از:


1) ایجاد کمیته زیست محیطی در مدارس            

2) بررسی محیط زیست مدرسه
3) برنامه عملی زیست محیطی    

4) نظارت و ارزیابی
5) فعالیت های آموزشی  

6) برنامه های تشویقی
7) دریافت نشان استاندارد مدرسه زیست محیطی

 

اهمیت و ضرورت اجرای طرح

  •  کمک به حفظ انرژی و منابع طبیعی   
  • به حداقل رساندن زباله تولیدی
  • ایجاد مدرسه‌ای با امکانات سبز با ایجاد روحیه تعاون در دانش آموزان
  • افزایش آگاهی دانش آموزان نسبت به محیط زیست
  • حفاظت آگاهانه از محیط زیست

 

مدارس اکو اسکول در ایران

 

مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش به نقل از شهر تهران،اعلام کرده است که  مراسم اهدای گواهینامه و پرچم بین المللی« اکو اسکول» مدارس تحت پوشش بنیاد بین المللی آموزش های محیط زیست( FEE )  با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ، نماینده مقیم سازمان ملل متحد، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران برگزار گردیده و11 مدرسه مفتخر به کسب گواهینامه بین المللی زیست محیطی « اکو اسکول» و 5 مدرسه پرچم « اکو اسکول» را در این مراسم دریافت کردند.
در این مراسم " مدرسه ربانی"  مفتخر به دریافت پرچم و گواهینامه بین المللی مدارس زیست محیطی گردید و مدارس " فرزانگان 7 " " سعادت" و " جاوید"  گواهینامه بین المللی فوق را دریافت کردند.همچنین مدرسه پسرانه شهید مطهری تهران نیزجزو اکو اسکول ها شد ه است .

 

اقدامات انجام شده سازمانهای زیربط

 

دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان محیط زیست اقدام به نوشتن نظامنامه مربوط به مدارس اکو اسکول نموده است و مقرر است این نظامنامه به همکاری آموزش و پرورش به سراسر کشور ابلاغ شود .

 

 

برای پیاده سازی ، آموزش  و استقرار سیستم های زیست محیطی در مدارس   با کارشناسان فنی مهندسی ثریا تماس بگیرید .

اکانت ویژه ایزو ثریا

اکانت ویژه ایزو ثریا با عضویت ویژه به فایل های مخصوص اعضای ویژه دسترسی خواهید داشت و می توانید آنها را بدون محدودیت دانلود نمایید . با عضویت ویژه یک قدم از دیگران جلوتر خواهید بود .
اطلاعات بیشتر

ایزوثریا مقالات خدمات آموزشی
سیستم مدیریت کیفیت
مدیریت ایمنی و بهداشت
صنایع غذایی و زیست محیطی
عمومی سیستم مدیریت
مهندسی کیفیت
دوره های فنی و حرفه ای
محصولات محصولات دانلودی مشاوره سیستم های مدیریت چگونه ایزو 9001 خود را نگهداری کنیم ؟ نحوه آمادگی سازمان ها برای ممیزی ISO سیستم مدیریت بقای کسب و کار ISO22301:2012 استاندارد مدیریت دانش ISO 30401 سیستم های زیست محیطی در مدارس سيستم مديريت ايمني مواد غذايي انگلستان BRC روش خوب بهداشتی GHP فرایندهای مدیریت خدمات غذایی در بیمارستانهای کشور استاندارد تخصصی مدیریت ریسک براساس ISO31000 ISO 10015: سیتم مدیریت موثر فرآیند آموزش استاندارد بین المللی ایزو IWA1 سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001:2015 ایزو ١٠٦٦٨ :استاندارد ارزش گذاری برند سیستم مدیریت محیط زیست ایزو 14001 سیستم مدیریت یکپارچه ایزو ١٣٤٨٥: سیستم مدیریت کیفیت – تجهیزات پزشکی استاندارد غذای حلال تحلیل خطر و کنترل نقاط بحرانی (HACCP) سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی  ایزو 10002 رضایت مشتری، مدیریت شکایات ایزو ٢٢٠٠٠ سیستم مدیریت ایمنی غذا استاندارد مدیریت کیفیت آزمایشگاهی ISO17025 لینک های ضروری صفحه نخست ثبت نام ورود به حساب کاربری

لطفا ابتدا به حساب کاربری خود وارد شوید.